"Gamtos terapija - kaip aktyvus ir pasyvus laiko leidimas gamtoje, gerina emocinę ir fizinę sveikatą, ar pakankamai mes tai vertiname?"
|
Nauda akivaizdi fizinei sveikatai ir emocinei būsenai būnant, poilsiaujant, atostogaujant gamtoje aktyviai ar pasyviai, bei leidžiant laiką skirtingais, įvairiausiais būdais.
Visi mes greičiausia turime savo kasdieninius rūpesčius, iššūkius ir stresą, įtampas, kurie neigiamai veikia mūsų sveikatą ir emocinę būseną. Tačiau kaip dažnai sustojame ir suteikiame sau laiko pailsėti, atsipalaiduoti ir atgaivinti kūną, bei sielą? Yra įvairių būdų, kaip tai padaryti, tačiau vienas iš efektyviausių ir teikiantis daugiausia naudos yra būti gamtoje, būti su gamta.
Aktyvus laiko leidimas gamtoje yra puikus būdas palaikyti fizinę sveikatą. Gamtoje galime turėti fizinį krūvį, tokį, kaip vaikščiojimas, bėgiojimas, važinėjimas dviračiais, plaukiojimas valtimis ar jachtomis, laipiojimas po kalnus. Toks aktyvumas ne tik stiprina raumenis, gerina ištvermę ir padidina kūno lankstumą, bet ir pagerina širdies ir kraujagyslių sistemos darbą. Gerinant kraujotaką, gerėja lastelių aprūpinimas deguonimi, toksinų ir šlakų atsikratymo procesai, išsivalymas. Be to, kontaktas su gamta ir grynu oru, vėsiu vandeniu padeda gerinti imuninę sistemą ir įgavus atsparumą, užsigrūdinus mažina riziką susirgti įvairiomis ligomis.
Be fizinių pranašumų, gamta taip pat turi didelę įtaką mūsų emocinei būsenai. Būnant gamtoje, galima patirti didžiulį ramybės, santarvės su savimi ir aplinka jausmą. Natūralūs gamtos garsai, kaip čežančių lapų šnarėjimas, šakų traškėjimas, upės čiurlenimas, bangų mūša, vėjo šnabždesys ar paukščių giesmės, gali padėti nuraminti protą ir sumažinti stresą. Gamtoje galime atsipalaiduoti, atsijungti nuo kasdienių problemų ir pervargimo, taip suteikdami sau galimybę atgauti energiją, stiprinti jėgas, gerinti savijautą.
Panašų poveikį galima pasiekti ir pasyviai būnant gamtoje. Tai gali būti piknikas ar tiesiog sėdėjimas ant suoliuko ir gamtos natūralaus gyvenimo, vykstančio aplink save stebėjimas. Sėdint ant smėlio, žolės ar užkopus ant uolos, galima jausti artimesnį ryšį su gamta ir geriau pajusti, perprasti jos grožį.
Vienas iš nuostabiausių gamtos momentų yra ryto saulėtekis ir vakaro saulėlydis. Stebėdami šias magiškas akimirkas, galime patirti didelį džiaugsmą ir nuostabą. Stovint ant kalno viršūnės arba prie jūros kranto, žiūrint į aušrą arba saulėlydį, galima jausti begalinį ramybės ir grožio jausmą. Šios natūralios rožinės, rausvos, violetinės ar auksinės spalvos sukelia teigiamas emocijas, kurių giliausias poveikis gali atmintyje išlikti, o užfiksuotas nuotraukose vis džiuginti prisimenant.
Poilsis turistaujant gamtoje taip pat suteikia puikią galimybę pažinti naujas vietas ir mokytis natūralumo ir atsipalaidavimo iš aplinkos. Pavyzdžiui, keliaudami valtimis ar pėsčiomis su palapinėmis, galime atrasti nuostabius gamtos kampelius ir patirti nuotykius, kurie grūdina kūną, ugdo charakterį, stiprina mūsų dvasią. Pasirinkdami tinkamą vietą ir statydami palapines, galime būti arti gamtos, miegoti garsų pilname miške, prie upės arba ant kalno šlaito, išgirsti gyvūnų, paukščių balsus ir pajusti jų artumą ir gyvybingumą. Tai yra nepakartojama patirtis, kuri padeda užmiršti rutiną ir kasdienių įpročių skubėti, pergyventi, stresuoti.
Keliaujant su palapine ir gaminant maistą prie laužo, galime išgyventi tikrąją gamtos integraciją ir atgaivinti laikus, kada žmonės valgė maistą, kurį ruošdavo patys ir iš natūralių ingredientų. Ruošiant maistą ant laužo, jaučiamas ne tik jo skonis, bet ir malonus dūmo kvapas, kuris suteikia ypatingą prieskonį patiekalams ir didesnį pasitenkinimą valgant gamtoje. Tai taip pat suteikia puikią galimybę dalintis patirtimi su artimaisiais ir draugais sutemus sėdint vakare prie laužo, prisimenant praeitį pašnekesiuose ar kitaip kūrybiškai leidžiant laiką.
Galutinė išvada, - kad būdami gamtoje aktyviai ar pasyviai leisdami laiką skirtingais, įvairiausiais būdais, mes suteikiame sau galimybę gerinti fizinę sveikatą ir emocinę būseną. Gamta teikia mums ramybę ir džiaugsmą, kas padeda atsikratyti streso, atgaivinti kūną ir pasisemti naujos energijos savo veiklai sugrįžus.
Nepaisant užimtumo ir kasdienių iššūkių, svarbu rasti laiko ir galimybių pailsėti, atsijungti nuo rūpesčių ir pabėgti į gamtą. Aktyvus laiko leidimas gamtoje, stebint saulėlydžius, vaikščiojant po miškus, leidžiant laiką prie upių, ežerų, jūrų ar kalnų, poilsis palapinėje, prie laužo, visi šie būdai padeda pagerinti mūsų fizinę sveikatą ir emocinę būseną. Gamta suteikia galimybę atsipalaiduoti, rasti ramybę ir pajusti vienybę su aplinkiniu pasauliu. Ji mums primena apie mūsų ryšį su ta aplinka ir suteikia galimybę atgauti pusiausvyrą, kurios kartais trūksta mūsų kasdieniame gyvenime. Tai yra gydomoji terapija, kuria galime remtis norint pagerinti savo bendrą būseną.
Todėl, kai tik turite galimybę, išeikite iš miesto šurmulio, įtampos, skubėjimo ir leiskite sau pabūti gamtoje. Sustokite ir pasinerkite į jos grožį, bei ramybę. Jūs pastebėsite, kaip jūsų kūnas atsipalaiduoja, protas išsivalo ir širdis prisisotina gaivios energijos. Aktyviai ir pasyviai leiskite laiką gamtoje, jūs pajusite teigiamų pokyčių savo sveikatos ir emocinėje būsenoje. Tai investicija į save, kuri atsipirks ne tik dabar, bet ir ateityje, teikiant jums ilgalaikį gerovės, stabilumo jausmą.
Beje, gamtoje galima ir medituoti, atlikti masažus ar Reiki seansu, kitas praktikas.
Autorius - Virginijus Mockus